Existuje ve fotbale rasismus?



Manchester United 0:0 Southampton, obránce Southamptonu Peters během zápasu strčil do Gana Joea, kvůli čemuž musel Gana Joe opustit hřiště o berlích, a po zápase se také setkal s rasistickými urážkami ze strany fanoušků.

Peters ze své strany uvedl, že k rasismu by nemělo docházet, a tvrdil, že boj proti rasismu by měl mít přednost před fotbalem, a dokonce navrhl zavést další opatření, aby k podobným incidentům nedocházelo, a zároveň poděkoval fanouškům, kteří ho podpořili. A za zmínku stojí i to, že prostřednictvím sociální dynamiky Ganu Joeovi vzkázal: “Ty a já jsme stejní profesionální hráči, v žádném případě jsem neměl v úmyslu ti ublížit, přeji ti brzké uzdravení a těším se na okamžik, kdy se vrátíš v Manchester United Dres.”

Na zprávu reagoval i zraněný Gana Joe, který pod dynamem odpověděl: “Nad fotbalem, děkuji za zprávu, kterou jste mi poslal, chápu, že tohle všechno k fotbalu patří.”

Zdá se, že se obě zúčastněné strany v této záležitosti usmířily, je však celá záležitost u konce? Ne, a diskuse, která se v důsledku toho rozhořela, teprve začíná. Ano, rasismus se děje téměř každému a každý hráč jím v různé míře trpí. Nejtypičtěji se černým hráčům dostávalo ohromné chvály za jejich fyzické a sportovní schopnosti, zatímco bílí hráči byli podporováni pro svou inteligenci a charakter, a tak byli černí hráči stereotypně považováni za brutální a ignorantské postavy. Ačkoli je to typické a vysoce ceněné, existují i jiné skupiny zapojené do rasové diskriminace, které nelze ignorovat, například slovní násilí vůči mnoha asijským hráčům.

Na světě existují různé pleti, různé jazyky, a dokonce i různé osobnosti, a vše by mělo existovat v toleranci. Hráči mají různou barvu pleti, pocházejí z různých zemí a spojuje je fotbal. Můžeme fandit různým týmům a líbit se nám různé dresy, ale měli bychom se navzájem respektovat. Tak co, Fotbalové Dresy kterého týmu se vám líbí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *